Miért visítozik a gyerek, aki még nincsen két éves? Anyuka segítségkérésében található egy lényeges kiegészítő információ, ami miatt nem kell minden lehetséges okot végigvenni. Ennek ellenére az anyukának adott válaszok mellett megemlítünk pár másikat is. Anyuka problémája:
„Egy hónapja kisfiam bármi miatt, ami nem tetszik neki visít, sikít. Még nem beszél, nagyon sok mindent megért. Hiába próbálok nyugodtan szólni, elmagyarázni, választást kínálni neki, egyszerűen csak visít minden miatt, ami nem tetszik neki. Sokszor már én is türelmetlen vagyok, nehezen kezelem és tudom, hogy nekem kellene nyugodtnak lenni, de ez az egész napos visítozás kikészít.”
Mit jelent az, hogy nem tetszik valami a gyereknek? Azt, hogy valamivel nem ért egyet. Milyen lehetőségei vannak a még nem beszélő gyereknek annak kifejezésére, hogy nem ért egyet valamivel? Elszaladhat, elbújhat, sírhat, sikíthat, visíthat, elcsöndesedhet és magába fordulhat, csapkodhat, üthet, rúghat, haraphat, önkívületi hisztibe foghat vagy „lefagy” és csak néz maga elé, de más egyebeket is tehet.
Miért visítozik a gyerek?
Sok oka lehet annak, ha a gyerek nem ért egyet valakivel vagy valamivel, de végső soron minden ilyen okot, eseményt tekinthetsz megakadályozásnak. Egy akadály, ami meghaladja a gyerek azon képességét, hogy legyőzze. Az akadályoztatás érzése kiválthat belőle bármit, amit az előbbi felsorolásban olvastál. Ezt sokan elintézik azzal a szóval, hogy frusztráció, de itt a gyereknevelés oldalakon lehetőleg nem használunk idegen szavakkal. Ehelyett inkább gyakorlatiasak maradunk.
Megoldások visítozás csökkentésére
A megoldásnak két fő iránya van. Az egyik, hogy csökkentsük azon lehetőségek számát, amikor a gyereknél létrejön a megakadályozás érzése és a másik olyan gesztusok megtanítása, melyekkel másképpen is kifejezheti elégedetlenségét.
- A „nem szabad” kifejezés túl gyakori használata is megakadályozást jelent. Ezért amennyire csak lehet, ne legyenek elől számára elérhető helyen olyan tárgyak, amelyeket tiltunk tőle. A biztonság fenntartása érdekében sok szülő elpakol veszélyes tárgyakat a gyerek elől, de itt másról van szó: Annak érdekében tegyél el dolgokat előle, hogy ritkábban kelljen korlátozni.
- A gyerek a tárgyak mozgatásának kudarcát is megakadályozásnak fogja fel. Ezért se adj neki a korának nem megfelelő játékokat. Így csökkentheted a sikertelenség miatti visítozást.
- A gyerekek egész sok megakadályozást is könnyebben elviselnének, ha a szülő megfelelő sebességet és kisebb vagy nulla erőt (negatív lelkierőt) használna akkor, amikor nem enged meg valamit számára. A szülő hirtelen kijelentése, hogy valamit nem szabad, túl nagy sebesség lehet a gyereknek. Pár kedves tájékoztató szó után azt mondod, hogy ezért „Sajnos nem lehet.” – ez sokkal emészthetőbb a gyereknek. Veszélyes helyzetek elhárítása természetesen kivétel ez alól, mert olyankor azonnali cselekvés szükséges.
Új irány
Megakadályozás esetén azonnal adj új irányt a tevékenységének. Ezt mások figyelemelterelésnek hívják, én inkább tudatos és tapintatos iránymutatásnak. Meglehetősen hatékony megoldás, ha ahelyett, hogy egyszerűen csak nemet mondanánk valamire, elkezdünk egy mondatot valahogyan így: „Miért nem kezdünk inkább …?”.
Testi okok
A gyerekek nehezebben viselik a megakadályozást, ha éhesek, álmosak, fáradtak. Ezért csökkentheted a gyerek visítozásainak számát, de legalább hevességét, ha igyekszel tápláló ételeket adni neki, és ügyelsz az alvására. Csökkentsd vagy mellőzd a cukor bevitelét azért is, mert a szervezet B1 vitamint használ el a cukor feldolgozásához. A B1 azonban fontos az idegrendszer jó állapotához.
A szülő példája
Miért visítozik a gyerek? Ezt a szülői példa is erősítheti. Amikor a szülő mutatja ki egyet nem értését, akkor a gyerek abból is tanul. Ha a szülő mérges arcot vág, emelt hangon beszél vagy morog, akkor olyan érzelmeket mutat, melyeket azután lemásolhat a gyerek. Mivel nem tud szavakkal morgolódni vagy kiáltani, az érzelmeit visítozással fejezheti ki. Ha a szülő csak csóválná a fejét, hogy kifejezze nem tetszését, akkor a gyerektől is ezt tapasztalná, amikor annak nem tetszik valami. Sok más módon is kifejezhető az egyet nem értés, a lényeg azonban ez: példamutatásunk nevel a legnagyobb arányban.
Más okok, amiért visít a gyerek
Az egy egyéves gyerek gyakori visítozása sok szempontból normális viselkedés lehet ebben a fejlődési szakaszban, például:
- Beszéd hiányában nem tudja kifejezni magát, ezért így jelzi szükségletét
- Sikertelenségét jelzi, mert nem tud megoldani valamit, például elérni egy játékot
- Nem értik őt meg
- Figyelmet szeretne
- Öröm vagy izgatottság kifejezése
- Reagálás érdekes, új vagy erőteljes ingerekre, például hangokra, fényekre, vagy érintésekre
Novák Ferenc
Megosztom a Facebook-on