Elfogult, túlzó szeretet, amely főleg szülő–gyerek kapcsolatban nyilvánul meg, eltűri a hibákat, és mindent megengedő kényeztetésben nyilvánul meg.
- példa mondat: Olyan majomszeretet vette őt körül, hogy bármit megengedhetett magának a szüleivel szemben.
- példa mondat: Anyuka majomszeretete nem engedte meg számára, hogy megmentse magát, amikor ütötte őt a gyerek.
A szó eredete
majom +szeretet
szeret < ómagyar: szeret < ősmagyar: szertin (szeretni) < dravida: saruvu (szeret < ölel, simogat)
majom < ómagyar: majom < ősmagyar: majun, majmun (majom) < dravida: maimugan (majom, „mocskos képű”) < másu, musu (mocsok) (eredet: wikiszotar.hu)
Az eredethez hozzátartozik még, hogy a szülő-gyerek kapcsolatra a majomszeretet kifejezést először Sigmund Freud használta.
A majomszeretet szintjei
A majomszeretet sokféleképpen megnyilvánulhat, legegyszerűbb formájában csak agyonkényeztetik a gyereket. Szélsőséges helyzetben nemcsak a hibákat nézi el a szülő nagylelkűen, hanem a gyerek vétkeit és akár bűneit is. Ezzel is együtt jár persze az elfogultság és a mindent megengedő kényeztetés.
Mit okoz?
A szülő majomszeretete megakadályozza a gyereket abban, hogy objektív külső visszacsatolást kapjon arról, hogy mások nézőpontjából mit csinál helyesen és mit nem, és arról, hogy külső nézőpontból mennyire érthető és tolerálható a gondolkodása. Ennek végeredménye személyes sikertelenség a felnőttkorban, közösségekbe való bekapcsolódási nehézségek, párkapcsolati kudarcok. Kudarcainak az lesz az oka, hogy teljesen irreális önképe alakul ki magáról, mert a szülő sohasem akarta „megsérteni az igazsággal”.
A majomszeretet másik oldala
Figyeld meg, hogy a meghatározás nem állítja, hogy majomszeretettel csak a szülő viseltethet a gyerek iránt. Létezhet olyan formája is, amikor a gyerek mutat teljes elfogultságot a szülő iránt. Ebben az esetben a gyerek általában vakon bízik a szülőben akkor is, ha az nem szolgált rá a bizalomra, sőt akár ellehetetlenítő vagy megalázó helyzetbe hozta a gyereket.
Megosztom a Facebook-on